Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home3/wansd2m44fdj/public_html/wp-content/plugins/pro-elements/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home3/wansd2m44fdj/public_html/wp-content/plugins/pro-elements/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home3/wansd2m44fdj/public_html/wp-content/plugins/pro-elements/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home3/wansd2m44fdj/public_html/wp-content/plugins/pro-elements/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36
Përfitimet shëndetësore të kafesë • INALBANIA.AL

Përfitimet shëndetësore të kafesë


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /home3/wansd2m44fdj/public_html/wp-content/plugins/pro-elements/modules/dynamic-tags/tags/post-featured-image.php on line 36

Për shumëkënd, kafja turke është pija e preferuar në mëngjes dhe faktikisht kjo ka shumë efekte të mira pozitive. Më poshtë jua sjell disa prej përfitimeve shëndetësore që i sjell konsumimi i ‘kafes turke’. Megjithëse kafja mund të bëhet pak më e shijshme nëse i shtoni qumësht apo sheqer, faktikisht të gjitha këto shtesa përmbajnë kalori. Por, nëse e pini një kafe të pastër të zezë, ajo do t’i përmbajë vetëm 5 kalori dhe 0 gramë sheqer.

Raportohet se shpejton metabolizmin. Kafeina është një përbërës që në mënyrë natyrale e djegë yndyrën, megjithatë, duke shtuar qumësht apo sheqer, efekti i saj minimizohet. Hulumtimet tregojnë se kafja e zezë mund t’jua shpejtojë metabolizmin deri në 11%.

Kafja është diuretik që e pastron trupin nga toksine të dëmshme. Nëse e vëreni se pasi të konsumoni kafe e ndjeni nevojën për të shkuar më shpesh në tualet, atëherë duhet ta keni parasysh se kjo është krejtësisht normale.

Hulumtimet shkencore kanë treguar se përbërësit që gjenden në kafe mund të ndihmojnë në kontrollimin e rritjes së qelizave dhe ta reduktojnë zhvillimin e qelizave kancerogjene. Kjo në veçanti është e vërtetë për kancerin në mëlçi.

Adsense Automatically Ad Code

Postime të tjera të ngjashme

sqAL